• معرفی دفتر امور ایثارگران

دفتر امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ 1381/4/18 و در زمان وزارت جناب آقای احمد مسجد جامعی آغاز به کار کرد.
امور مربوطه به منظور رسیدگی، هماهنگی و ساماندهی خدمات و تسهیلات ویژه ایثارگران در قالب یک شیوه نامه در 10 ماده و 2 تبصره در شورای برنامه ریزی تصویب و جهت اجرا ابلاغ شد.
جناب آقای دشتی به عنوان اولین مشاور وزیر ، تصدی امور را پذیرفته و پس از ایشان آقایان رحمانی، میر ، الفتی ،حجت الاسلام والمسلمین انصاری و در حال حاضر  جناب آقای سوقندی این مسئولیت را بر عهده دارند. 

دفتر امور ایثارگران زیر نظر حوزه وزارتی و مدیر مربوطه با حکم مقام عالی وزارت به عنوان مشاور وزیر منصوب می شود.
در حال حاضر با 8 پست سازمانی در ساختار اداری، هماهنگی و ارائه تسهیلات ویژه ایثارگران در زمینه های مختلف از قبیل امور آموزشی و تحصیلی، اداری و استخدامی، فرهنگی و هنری، رفاهی، وام، سیاحتی و زیارتی، درمانی و مشاوره ای، تجلیل و پاسداشت ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادارات کل استانها و سازمان های تابعه از جمله سازمان حج و زیارت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان چاپ و انتشارات، کانون های فرهنگی و هنری مساجد و نهاد کتابخانه های عمومی کشور را بر عهده دارد.